zaawansowane wyszukiwanie
Więcej opcji wyszukiwania
znaleźliśmy 0 wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Mieszkanie w jednym budynku z wynajmującym

Wysłane przez azg na 29 października 2018
| 0

Wiele ofert na rynku nieruchomości w Opolu proponowanych jest przez właścicieli kamienic i bloków, którzy te same budynki zamieszkują. Często pojawiają się również ogłoszenia mieszkań znajdujących się na piętrze dwukondygnacyjnego domu, w którym jest wspólne wejście. Takie propozycje budzą konsternację wśród zainteresowanych i faktycznie, niekiedy wybór takiego lokum może być uciążliwy.

Miła, domowa atmosfera

Wielu wynajmujących niezwykle ceni sobie osoby, które zdecydowały się zamieszkać w ich domu, dlatego dbają o zapewnienie komfortu i prywatności najemcom. Często zdarza się tak, że przebywanie w takim budynku zacieśnia więzy i tworzy przyjaźnie na całe życie. Niezwykłym atutem jest stały kontakt z właścicielem nieruchomości i jego obecność podczas dłuższych wyjazdów najemcy. Rozwiązanie szczególne pomocne, jeśli posiada się kwiaty lub zwierzęta, które muszą zostać w domu.

Częste kontrole

Problemy zaczynają się wtedy, kiedy wynajmujący ma trudny charakter i ciężko jest z nim dojść do porozumienia. Najemców mogą spotykać regularne, niezapowiedziane kontrole, co przeradza się w naruszanie prywatności i uczucie dyskomfortu. Niestety nie da się takich sytuacji przewidzieć i ocenić po kilku spotkaniach jak wynajmujący będzie się zachowywał w przyszłości. W pewnym stopniu pomocne będzie przeprowadzenie wywiadu z innymi najemcami.

Jak rozwiązać sytuację?

Podstawowym krokiem jest ustalenie już na początku zasad, według których będzie przebiegać wspólne mieszkanie. W zależności od tego, czy mieszkanie znajduje się obok mieszkania wynajmującego czy bezpośrednio w jego domu będą się one od siebie różnić. Dla mieszkań znajdujących się w tej samej kamienicy lub bloku można ustalić terminy wizyt, na przykład każdego miesiąca podczas odbioru pieniędzy na czynsz. Dobrze jest w umowie podkreślić, że wynajmujący nie będzie przeprowadzał szczegółowej kontroli – unikniemy tym samy zaglądania nawet do szafek. W przypadku mieszkań znajdujących się w domu należy ustalić podział prac w ogrodzie, jeśli najemca może z niego korzystać. Warto zrobić spis sprzętów, z których korzystają obie strony, a także zapis dotyczący odwiedzin gości i sprzątania wspólnych pomieszczeń.

Wszystkie ustalenia powinny być dokładnie sprecyzowane i sprawiedliwe zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy. Dobrze jest zawrzeć je w umowie najmu, która będzie podstawą roszczeń swoich praw, jeśli sytuacja będzie tego wymagać.

  • Szukanie Zaawansowane

    Więcej opcji wyszukiwania
  • Kalkulator hipoteczny

  • Skontaktuj się z nami  • Tagi Miejscowości Ofert

Porównaj oferty